• Spotkanie profilaktyczne – Przeciwdziałanie przemocy i agresji szkolnej i rówieśniczej

          • W czwartek 18 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie profilaktyczne dotyczące przemocy i agresji szkolnej i rówieśniczej przeprowadzone przez Panią Ilonę Dzido – dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Biłgoraju.

            Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz uświadomieni, że istnieje nie tylko przemoc fizyczna, ale również psychiczna, która prowadzić może do zachowań suicydologicznych, depresji lub wyalienowania rówieśniczego. Dowiedzieli się jak rozpoznawać sytuacje konfliktowe, zapobiegać eskalacji konfliktów doprowadzających do agresji rówieśniczej, a także pomagać kolegom i koleżankom w sytuacjach kryzysowych, szukać pomocy dla siebie i bliskich w sytuacjach kryzysowych oraz jak przeciwdziałać konfliktom rówieśniczym.

            Pani dyrektor zwróciła uwagę na to, jak ważne są empatia, szacunek, tolerancja, kultura, pomoc, wsparcie, życzliwość, uprzejmość. To cechy, które zawsze są i będą na wagę złota w każdym środowisku i w każdym czasie, a w specyfice szkolnych realiów są one szczególnie ważne, ponieważ wpływają na poprawę bezpieczeństwa i przyjaznej atmosfery w szkole.

          • NEGATYWNY WPŁYW GIER KOMPUTEROWYCH NA ROZWÓJ POZNAWCZY I SPOŁECZNY DZIECI

          •           Gry komputerowe i ich wirtualny świat fascynują naszych podopiecznych swoją różnorodnością i łatwością dostępu. Stanowią integralną część życia wielu współczesnych dzieci. Ich popularność jest tak duża jaką niegdyś miały gry planszowe: warcaby, szachy czy eurobiznes. Jednak to ich obecność wywołuje gorące dyskusje wśród rodziców, pedagogów  i psychologów, dotyczące wpływu na młode umysły.

                      Nie można zaprzeczyć, że gry komputerowe mają wpływ na rozwój dziecka, jednak ten wpływ nie jest jednoaspektowy i tym samym  trudno jednoznacznie go określić. Wpływ gier komputerowych na rozwój dziecka jest złożony oraz zależy od wielu czynników, tj.: rodzaj gier i czas spędzony przed ekranem.

                      Dzieci spędzają coraz więcej czasu przed ekranami telefonów, konsol oraz komputerów. Najczęściej jest to kosztem innych aktywności czy tradycyjnych relacji z koleżankami i kolegami. Zdarza się również, że jest to kosztem snu.  W skrajnych sytuacjach może to prowadzić nawet do uzależnienia i odbić się na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Gry ograniczają  aktywność fizyczną dzieci i prowadzą do nadwagi, wad postawy czy pogorszenia wzroku. Mogą prowadzić także do skrzywienia kręgosłupa czy odrętwienia palców i dłoni

                      Ponadto często mają nieodpowiednie treści: agresywne, przemocowe i wulgarne. Z kolei one   mogą mieć zły wpływ na rozwój emocjonalny dzieci. Dodatkowo poprzez zamazanie granicy między światem wirtualnym a realnym, prowadzi do nieodpowiednich zachowań   w życiu codziennym.

                      Od kilku lat w Katedrze Psychologii Wychowawczej i Rodziny KUL prowadzone są badania nad wpływem gier komputerowych na dzieci oraz młodzież. Badania te ukazują, że chłopcy korzystający z gier agresywnych byli bardziej porywczy, egocentryczni. Cechowało ich  nastawienie na kierowanie innymi. Osoby te wykazywały również niższy poziom empatii niż chłopcy, którzy nie grali w gry komputerowe. Udowodniono też, że chłopcy spędzający czas przed grami komputerowymi posiadają poważne trudności w kontaktach międzyludzkich. Poza tym są  obojętni na drugiego człowieka i nastawieni na rywalizację. 

                      Należy również zauważyć, iż osoby te odseparowują się od życia rodzinnego. Kolejnym negatywnym aspektem gier komputerowych i konsolowych jest to, że można się od nich bardzo łatwo uzależnić. Według członków Stowarzyszenia KARAN „(…) uzależnienie należy postrzegać w kategoriach procesu, który obejmuje szereg zmian zachowania, myślenia i odczuwania, powstających i pogłębiających się na przestrzeni czasu”. Brian Dudley, założyciel pierwszej w Wielkiej Brytanii kliniki dla osób uzależnionych od gier sieciowych uważa, że uzależnienie od gier komputerowych i konsolowych jest „to nałóg podobny do wszystkich innych uzależnień (…) u nałogowców pojawiają się problemy zdrowotne i zaburzenia w sposobie odżywiania”.

                      Świat gier komputerowych, chociaż tak bogaty w liczbę uczestników,  stwarza ryzyko izolacji społecznej i wycofania ze świata realnego. Utrudnia tym samym rozwój zdolności interpersonalnych, nawiązywanie oraz utrzymywanie relacji.

                      Wreszcie, last but not least, dzieci wydają w grach pieniądze na różnego rodzaju wirtualne gadżety, nie w pełni uświadamiając sobie jaki jest ich realny koszt dla budżetu domowego. Dziecko po zafascynowaniu się daną grą wymusza na rodzicach kupowanie gadżetów z nią związanych, tzn. plecaków, figurek, ubrań itp. Prowadzi to do pojawienia się różnic między dziećmi. Dzieci pochodzące z zamożniejszych rodzin często są obdarowywane owymi gadżetami, natomiast te z biedniejszych rodzin nie mogą sobie pozwolić na ich kupno. Może to skutkować odizolowaniem tych dzieci od reszty rówieśników.

                      Pamiętajmy, że gry są nieusuwalną częścią świata wielu dzieci. Będą obecne w ich życiu, bez względu na to, czy nam się to podoba, czy nie. Jednak problem polega na tym w jaki sposób, nie pozbawiając dzieci korzyści z samego grania, ograniczyć jego negatywny wpływ na ich rozwój.

                      Najważniejsze jest ustalenie zasad, np.:

            - gramy tylko przez określony czas w ciągu dnia i/lub w określone dni tygodnia;

            - zaczynamy nie wcześniej oraz kończymy nie później niż  o określonej porze;

            - nie wydajemy więcej niż określoną kwotę;

            - można w tym celu skorzystać z aplikacji kontroli rodzicielskiej;

            - jeżeli dziecko już gra, to lepiej żeby grało z rówieśnikiem niż samo i żeby miało odpowiednie warunki, jak np. oświetlenie, wygodne krzesło;

            - najważniejsze, zachęcajmy dziecko do innych aktywności, np. do ruchu na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami, czytania, kontaktu.

            KAŻDA GRA, NAWET KOMPUTEROWA MOŻE BYĆ BEZPIECZNA DLA NASZYCH DZIECI, JEDNAK JEJ TREŚCI I CZAS KORYSTANIA Z NIEJ , MUSZĄ BYĆ DOSTOSOWANE DO WIEKU ROZWOJEGO NASZYCH PODOPIECZNYCH. –  A Andrzejewska

            BIBLIOGRAFIA

            1. Harwas–Napierała B., Trempała J., Psychologia rozwoju człowieka, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006

            2. Andrzejewska A., (Nie)Bezpieczny komputer – od euforii do uzależnień, Wyd. APS, Warszawa 2008.

            Strony internetowe:

            1. www.wydawnictwowsge.edu.pl, data wejścia 02.04.2024 r.

            2. www.repozytorium.uni.wroc.pl, data wejścia 02.04.2024 r.

             

      • Kontakty

    • Galeria zdjęć

        brak danych